Váš telefón je až desaťkrát špinavší než toaletná misa

Veľa ľudí sa vôbec nezamýšľa nad tým, že svoj telefón používajú skoro stále. V dnešnej dobe sa mobil stal samozrejmosťou či už doma, v práci, v škole alebo aj v čakárni u lekára. Výskum ukazuje, že mobilné telefóny sú oveľa špinavšie, ako väčšina ľudí predpokladá. Čím viac mikróbov sa na dotykovú plochu nazbiera, tým viac baktérií sa dostáva na ruky a iné časti vášho tela.

 

Pokiaľ ide o nečistoty na telefóne, v skutočnosti sú najväčším vinníkom vaše vlastné ruky. Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte si denne skontrolujete svoj telefón v priemere 47-krát. Tým poskytujete mikroorganizmom veľa príležitostí pre pohyb od prstov k telefónu.

 

"Ľudia už nosia svoje mobilné telefóny aj v situáciách, kedy by si za normálnych okolností predtým, ako urobia čokoľvek, umyli ruky. Mobilné telefóny majú preto tendenciu byť dosť špinavé" hovorí Emily Martin, odborná asistentka pre epidemiológiu na Michiganskej škole verejného zdravia. Nedávna štúdia zistila viac ako 17 000 bakteriálnych génov na telefónoch študentov stredných škôl. Vedci z arizonskej univerzity zistili, že mobilné telefóny obsahujú 10-krát viac baktérií ako väčšina toaletných mís.

 

Ľudská pokožka je prirodzene pokrytá mikróbmi, ktoré zvyčajne nemajú negatívne zdravotné následky. Prírodné baktérie a masť na vašich rukách sa dostávajú do vášho telefónu pri každej kontrole sociálnych sietí alebo e-mailu. Z toho vyplýva, že väčšina organizmov nájdených v telefónoch nie sú patogény, kvôli ktorým by ste ochoreli, hovorí pani Martin. Môže tam byť napríklad prítomný stafylokok, ale nie ten typický druh, ktorý vám spôsobí stafylokokovú infekciu.

 

Udržujte dotykové plochy vašich telefónov čisté :).


Dizajn bez názvu (50)